Malaga stolica Costa Del Sol, została zbudowana na środku nabrzeża. Średniowieczna cytadela Gibralfaro góruje nad pół milionowym miastem które jest nie tylko największe ale i najładniejsze. Z cytadeli rozciąga się przepiękny widok na całą okolice, wyschnięte koryto rzeki i stare miasto wciśnięte w niewielki placyk przed portem. Subtropikalny ogród łączy stare miasto z portem, można tu odpocząć w cieniu wiecznie zielonych drzew Akacji, Oleandrów i Agaw. Palmy rosną po obu stronach promenady, stąd wyruszają ci którzy chcą zwiedzić miasto.

Katedra w Maladze  La Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación

W Maladze urodził się Pablo Picasso, słynny malarz czerpał swoje inspiracje z domów otaczających Plaza De La Merced. Muzeum sztuk pięknych znajduję się w pałacu Buena Vista, zostało ono przekształcone  w muzeum Picassa. Można tu znaleźć książki, albumy i filmy wideo. Picasso urodził się jesienią 1881 roku w starym domu na przeciwko Alcazaba, obecnie budynek odnawiany jest przez fundacje zarządzającą jego majątkiem. W charakterze eksponatu znajdują się tu jego  biurko, narzędzia pracy oraz inne przedmioty i dokumenty świadczące o talencie artysty.

Widok z Gibralfaro


Najbardziej imponującym zabytkiem starego miasta jest leżąca u stóp Gibralfaro twierdza Alcazaba. W 1040, Hiszpańscy i Arabscy architekci wybudowali ją do obrony przed piratami. W latach świetności otaczało ją 110 wierz. Między nimi znajdowały się  królewskie apartamenty, łaźnie i meczety. Renowacje obiektu rozpoczęto w 1933 roku gdy otwarto muzeum archeologi. Wystawione są tu artefakty z dawnych czasów i różnych kultur. Turystów przyciągają odosobnione podwórka otoczone wysokimi murami, fontanny i ogrody pełne kwiatów.

Panorama Miasta z twierdzy Alcazaba


Fenicjanie założyli miasto, Rzymianie rozbudowali port zaś Maurowie dodali pomniki architektury. W 1995 roku przebudowano teatr rzymski Teatro Romano, alejki i park błyskawicznie stały się ulubionym miejscem spacerów mieszkańców.

Część Alcazaba w środku


Jednych z uroków hiszpańskich miast są zielone ogrody i niezwykle malownicze fontanny, główny park w centrum  Malagi zajmuję powierzchnie 30.000 m². W Maladze tak chętnie odwiedzanej przez gości znajduję się port turystyczny, handlowy oraz stocznia, przystań dla jachtów znajduje się w Benalmadenie.

Teatr Rzymski a w oddali mury Alcazaby

Warto wspomnieć o znajdującym sie na starym mieście ratuszu, klasycznej Aduanie która miała być fabryką tytoniu, teatrze Miguela de Cervantesa i Casa del Consulado pałacu z czarno-białym marmurowym portalem i kolumnami.

Typowa uliczka w Maladze na starym mieście


Główną  arterią miasta jest Alameda Principal, pasaż ciągnący się od ogrodu botanicznego do rzeki. Parter większości domów zajmują eleganckie sklepy. 

Część Alameda Principal główna arteria miasta


Budowa katedry  w Maladze o pełnej nazwie  La Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación  trwała 250 lat i choć wygląda dość dziwacznie to jednak powstało coś solidnego i trwałego. Projektant Diego de Siloé marzył o olbrzymim kościele, wysokim na 117 metrów i szerokim na 72. Po odzyskaniu miasta od Arabów, na miejscu meczetu wzniesiono katedrę 3 nawy i filary w kształcie krzyża uważane są za niezwykłe dzieło renesansu, to ciekawe bo widać w nich ślady baroku i innych klasycznych stylów. Uwagę zwracają bogato zdobione kopuły.

Główny deptak w Maladze na starym mieście


Płaskorzeźba nad drzwiami przedstawia dwóch patronów miasta Św, Cyriaka i Św Pawła. Ściany opierają się na olbrzymich kolumnach korynckich. Najwięksi Hiszpańscy budowniczowie tacy jak Alonso Cano zajeli się wnętrzem kościoła. Niezwykłe jest to, że da się przejść do okola budynku. Do północnego portalu można dość przez oranżerię a przy głównym wejściu znajduję się fontanna. Mieszkańcy Malagi i obcokrajowcy lubią przesiadywać w pobliskiej kawiarni, by przez chwile wymieniać się wrażeniami.
Delikatne zdobienia zmieniają się zależnie od pory dnia.

W Maladze można spotkać niezliczoną ilość pomników


By się orzeźwić można wypić dowolny napój chłodzący lub skosztować lokalna specjalność Orchate czyli mleko migdałowe. Świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy jest równie smaczny.

A niektórzy u dawają pomniki, całkiem dobrze im to wychodzi
Główny dworzec kolejowy w Maladze - Malaga Maria Zambrano. Stąd dojedziemy m.in. do Rondy, Sewilli lub Madrytu

Kim jesteśmy

Zajmujemy się wycieczkami objazdowymi po całej Andaluzji. Zawsze i o każdej porze zabieramy pasażerów z lotniska w Maladze i zawozimy ich pod wybrany adres. Wynajmujemy apartamenty na terenie Costa del Sol. Jeśli wybierasz się do Andaluzji sprawimy by twoje wakacje były niezapomniane oraz bezstresowe!

Pogoda

Apartament na Costa del Sol


Nasze filmy

Nasz fanpage na Facebooku

Popularne posty