Andaluzja, którą w dziewiętnastowiecznych opisach podróży otoczono nimbem „Orientu Europy", posiada jedyne w swoim rodzaju bogactwa sztuki i kultury, będące owocem połączenia się różnorodnych kultur. Od najdawniejszych czasów pełniła rolę bramy, przez którą wkraczali do Hiszpanii zdobywcy z wielu krajów. Przybyli tu Fenicjanie, Kartagińczycy, Grecy, Celtowie, Rzymianie, Wizygoci, Berberowie i Arabowie, przemieszali się z pierwotną, rdzenną ludnością i pozostawili po sobie spuściznę. Stąd wzięły początek różne prehistoryczne kultury, tu leżało legendarne królestwo Tartessos, tu znajdowały się osady handlowe Fenicjan, Greków i Kartagińczyków.
 Pod panowaniem rzymskim prowincja ta, zwana Baetica, otrzymała po raz pierwszy jednolitą administrację, narzucono też krajowi pewien schemat cywilizacji i infrastruktury, którego efekty są dostrzegalne do dzisiaj. Wprowadzono również jednolity język urzędowy - łacinę. Wandalom, którzy - podobnie jak Alanowie i Swebowie - przemierzali tę krainę, grabiąc ją i pustosząc, zawdzięcza Andaluzja swoją nazwę: Arabowie nazwali ją później Al-(V)andaluz (kraj Wandali).

Pod rządami Wizygotów religią państwową stało się chrześcijaństwo. Jednak największy wpływ na ten kraj wywarło trwające blisko 800 lat panowanie Arabów, kiedy to Andaluzja zarówno w polityce, jak i w kulturze przeżyła okres swego największego rozkwitu, który wyrył na niej nieprzemijające piętno. Muzułmańscy zdobywcy wznieśli w miastach wielkie meczety, uniwersytety, szkoły i biblioteki publiczne, dzięki którym Andaluzja stała się centrum życia umysłowego w Europie.


Arabskim uczonym można również zawdzięczać to, iż przetrwał do tej pory dorobek myślowy i kulturowy starożytności. To na tym terenie położono podwaliny takich nowoczesnych dyscyplin naukowych, jak medycyna, fizyka, geografia, matematyka i astronomia. Muzyka i poezja były wysoko cenione na książęcych dworach. Szczególnie popierano rozwój sztuki i rękodzieła, które do dzisiaj zachowały swe arabsko-islamskie korzenie. Szybko rozwinęło się rolnictwo dzięki skomplikowanej technice nawadniania, różnym systemom kanałów, wiatrakom, kołom czerpakowym i sprowadzanym nowym odmianom roślin uprawnych. Gdy chrześcijańska Europa pogrążona była w głębokim średniowieczu, w Andaluzji kwitła kultura, która w klimacie maksymalnej tolerancji umożliwiała pokojowe współżycie muzułmanów, chrześcijan i Żydów, a przekazując potomności starożytną i orientalną wiedzę, dawała podwaliny do ery nowożytnej. To z tamtych stuleci pochodzą najsłynniejsze zabytki architektoniczne Andaluzji: Mezquita, miasto pałaców Medina az-Zahara, Giralda, Alhambra oraz liczne arabskie łaźnie.

Kim jesteśmy

Zajmujemy się wycieczkami objazdowymi po całej Andaluzji. Zawsze i o każdej porze zabieramy pasażerów z lotniska w Maladze i zawozimy ich pod wybrany adres. Wynajmujemy apartamenty na terenie Costa del Sol. Jeśli wybierasz się do Andaluzji sprawimy by twoje wakacje były niezapomniane oraz bezstresowe!

Pogoda

Apartament na Costa del Sol


Nasze filmy

Nasz fanpage na Facebooku

Popularne posty